Cud do beatyfikacji

Cierpiałam na chorobę Parkinsona, którą zdiagnozowano w czerwcu 2001 roku. Choroba dotknęła całą lewą stronę ciała, powodując poważne utrudnienia, jako że jestem osobą leworęczną. Początkowo choroba rozwijała się w sposób łagodny, ale po trzech latach jej objawy pogłębiły się, wzmagając drżenie, sztywnienie, ból, bezsenność... Od 2 kwietnia 2005 roku z tygodnia na tydzień stawała się coraz poważniejsza, mój stan pogarszał się z dnia na dzień, nie mogłam już pisać, (powtórzę : jestem leworęczna), a kiedy próbowałam, to co napisałam było prawie nieczytelne. Samochód mogłam prowadzić tylko na krótkich odcinkach, gdyż moja lewa noga często „blokowała się” i taka sztywność bynajmniej nie ułatwiałaby jazdy. Potrzebowałam coraz więcej czasu na wykonywanie mojej pracy, a ponieważ pracuję w środowisku szpitalnym, powodowało to wiele trudności. Byłam zmęczona, wycieńczona. 

Po ogłoszeniu diagnozy trudno mi było patrzeć na Jana Pawła II w telewizji. Mimo tego byłam przy nim bardzo blisko w modlitwie i wiedziałam, iż on mógł zrozumieć to, co przeżywałam. Podziwiałam jego siłę i odwagę, która mobilizowała mnie do nie poddawania się i do pokochania tego cierpienia, gdyż bez miłości ono pozbawione byłoby sensu. Mogę stwierdzić, iż była to codzienna walka, ale moim jedynym pragnieniem było móc przeżywać ją w wierze i z miłością przyjąć wolę Ojca. 

W Wielkanoc 2005 roku zapragnęłam oglądać naszego Ojca Świętego Jana Pawła II w telewizji, gdyż czułam w duchu, iż będę mogła to uczynić po raz ostatni. Cały ranek przygotowałam się do tego spotkania wiedząc, iż będzie ono bardzo trudne dla mnie (ukazać mi miało bowiem to, jaka będę za kilka lat). Nie było mi łatwo, gdyż jestem względnie młoda. Jednak nieprzewidziane zakłócenia w przekazie telewizyjnym uniemożliwiły mi oglądanie programu. 

Wieczorem 2 kwietnia 2005 roku cała nasza wspólnota zgromadziła się, aby dzięki połączeniu na żywo z Rzymem we francuskiej telewizji diecezji paryskiej (KTO) trwać na czuwaniu modlitewnym na Placu Świętego Piotra. Wraz z siostrami z bezpośredniej relacji dowiedziałyśmy się o śmierci Jana Pawła II. Nagle zawalił mi się cały świat, straciłam przyjaciela, który mnie rozumiał i dawał mi siły, by iść naprzód. W kolejnych dniach czułam wielką pustkę, ale jednocześnie miałam pewność, iż był On nieustannie obecny. 

13 maja, w święto Matki Bożej Fatimskiej, papież Benedykt XVI otworzył Proces Beatyfikacyjny Jana Pawła II. Począwszy od 14 maja moje siostry ze wszystkich wspólnot we Francji i w Afryce modliły się o wstawiennictwo Jana Pawła II, prosząc o moje uzdrowienie. Modlitwy trwały bez przerwy aż do chwili, kiedy stwierdzono, iż jestem zdrowa. 

Byłam wówczas na wakacjach. Kiedy czas odpoczynku skończył się, 26 maja wróciłam całkowicie wycieńczona chorobą. Od 14 maja towarzyszył mi ciągle pewien werset z Ewangelii według świętego Jana: „Jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą”.

Jest 1 czerwca, nie daję już rady, walczę, aby nie poddać się i utrzymać na nogach. 2 czerwca po południu idę do przełożonej, aby prosić ją o zwolnienie mnie z obowiązków wynikających z pracy. Ona nalega, abym wytrzymała do czasu, kiedy wrócę z Lourdes w sierpniu i dodaje: „Jan Paweł II jeszcze nie powiedział ostatniego słowa”. Podczas spotkania z przełożoną, Jan Paweł II był obecny przy naszej rozmowie, która odbyła się w atmosferze pokoju i pogody ducha. Przełożona podaje mi w pewnej chwili pióro i prosi o napisanie „Jan Paweł II”: jest godzina 17.00. Z wielką trudnością piszę „Jan Paweł II”. Patrząc na nieczytelne pismo przez długi moment pozostajemy w ciszy. Dzień toczy się dalej normalnie. Po modlitwie wieczornej o godzinie 21.00 weszłam do mojego biura, by następnie udać się do pokoju. Było to między 21.30 a 21.45. Wówczas odczułam pragnienie, by wziąć pióro i pisać. Jak gdyby ktoś mówił mi: „weź pióro i pisz”. Ku wielkiemu zdziwieniu, pismo było wyraźnie czytelne. Nie pojęłam dobrze, co się dzieje, położyłam się na łóżku. Było to dokładnie dwa miesiące po tym, jak Jan Paweł II opuścił nas i udał się do Domu Ojca. O 4.30 obudziłam się zdziwiona, iż mogłam spać. Od razu wstałam z łóżka, moje ciało już nie bolało, nie czułam żadnego zesztywnienia, a wewnętrznie nie byłam już ta sama. Potem, jakieś wewnętrzne wezwanie, jakaś siła skłoniła mnie, bym poszła modlić się przez Najświętszym Sakramentem. Zeszłam do oratorium. Modliłam się przed Świętym Sakramentem. Ogarnął mnie wielki pokój i błogość. Coś ogromnego, jakaś tajemnica, które trudno opisać. Następnie, ciągle przez Najświętszym Sakramentem rozważałam nad tajemnicami światła Jana Pawła II. A o godzinie 6.00 wyszłam, by razem z siostrami modlić się w kaplicy i uczestniczyć w Eucharystii. Musiałam przebyć około 50 metrów i wówczas zdałam sobie sprawę, iż podczas gdy szłam, moja lewa ręka ruszała się, choć zazwyczaj pozostawała nieruchomo wzdłuż ciała. Dostrzegłam również pewną lekkość w całym ciele, zwinność, której nie doświadczałam od dawna. Podczas Eucharystii ogarnęła mnie wielka radość i pokój. Był to 3 czerwca, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po wyjściu ze Mszy byłam przekonana, iż zostałam uzdrowiona... drżenie w ręce całkowicie ustąpiło. Znowu zabrałam się za pisanie a w południe nagle całkowicie odstawiłam wszystkie leki. 

7 czerwca poszłam na okresową wizytę do neurologa, który od 4 lat mnie leczył. Ze zdziwieniem stwierdził całkowity zanik wszystkich objawów, chociaż od 5 dni nie kontynuowałam kuracji. Następnego dnia przełożona generalna powierzyła wszystkim wspólnotom odprawianie dziękczynienia. Całe zgromadzenie rozpoczęło wówczas nowennę dziękczynną do Jana Pawła II. 

Minęło już 10 miesięcy od czasu, kiedy przerwałam kurację. Powróciłam do normalnej pracy, piszę bez żadnej trudności, znowu prowadzę samochód, nawet na długich odległościach. Czuję się tak, jak gdybym narodziła się po raz drugi, jakbym rozpoczęła nowe życie, gdyż nic nie jest tak, jak przedtem. 

Dzisiaj mogę stwierdzić, iż przyjaciel odszedł z naszej ziemi, ale mimo tego jest bardzo bliski memu sercu. On sprawił, iż wzrosło we mnie pragnienie adoracji Najświętszego Sakramentu oraz miłość do Eucharystii, która zajmuje najważniejsze miejsce w moim codziennym życiu. To, co Pan dał mi przeżyć dzięki wstawiennictwu Jana Pawła II jest wielką tajemnicą, trudną do wyjaśnienia w słowach, gdyż tak jak jest wielka, tak jest silna... ,ale dla Boga nie ma nic niemożliwego. Tak, „jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą”.

S. Marie Simon-Pierre

 

        Cud po kanonizacji

Nagły i silny ból głowy, zaczął się rano 8 kwietnia 2011 r., w pośpiechu pojechałam do izby przyjęć szpitala „Max Peralta » w Cartago (25 km na wschód od San José, stolicy Kostaryki ). Następnych kilka dni upłynęło pod znakiem pojawiającego się i zanikającego bólu. W dniu 14 kwietnia niezbędną okazała się niezwłoczna hospitalizacja na oddziale intensywnej terapii w „Calderón Guardia ' w San José. Badanie obrazowe naczyń krwionośnych i tętnic przyniosły straszliwą diagnozę: pęknięcie tętniaka w prawej tętnicy środkowej mózgu z krwotokiem podpajęczynówkowym. Oznaczało to konkretnie, że dla czterdziestoletniej w tamtym czasie Floribeth Mora Díaz, żony Edwina Arce Antonio Abarca i matki czworga dzieci, niewiele było do zrobienia . Dr Alejandro Román Vargas próbował wstawić do uszkodzonej tętnicy stent, czyli metalową rurkę używaną do udrożnienia naczyń krwionośnych, ale nie mógł, ponieważ uszkodzone miejsce znajdowało się w obszarze niedostępnym bez operacji chirurgicznej. Na Kostaryce nie było szpitali, które podjęłyby się ryzykownego zabiegu wstawienia by-passów do śródczaszkowej obwodnicy naczyniowej. Wkrótce po tym inny lekarz bez ogródek powiedział jej, że w tych warunkach jej szanse na przeżycie były minimalne. Miała w głowie „bombę[zegarową', a każde nowe krwawienie mogło doprowadzić do paraliżu lewej strony ciała, którego konsekwencją byłyby poważne zaburzeniami widzenia i wysokie prawdopodobieństwo zgonu. Po kilku dniach pobytu w szpitalu, lekarze z „Calderón Guardia' zasugerowali mężowi Edwinowi Antonio by przewieźć kobietę do domu: „Byłem zdesperowany, płakałem bez przerwy i widziałem również płaczącą moją żonę, i jeszcze bardziej rozpaczałem. Chciałem coś zrobić, ale nie mogłem. Tak więc, skupiony na modlitwie, z głową w dłoniach, siedząc na schodach oddziału szpitalnego na trzecim piętrze, uczepiłem się kurczowo całym moim istnieniem wiary w Boga i zwróciłem się ze wszystkich sił do Jana Pawła II, prosząc go o wstawiennictwo. Skierowałem do niego serdeczne wezwanie: „Ojcze Święty, pomóż mi, proszę cię. Pomóż mi i wstaw się u Boga o uzdrowienie mojej żony. Nie chcę jej stracić”. W tej samej chwili usłyszałem w głębi serca słowa, jak gdyby pochodzące od papieża, który powiedział mi: „Nie lękaj się! Zabierz ją stąd, zabierz ją do domu”.

Od lat małżonkowie mieli w korytarzu urządzony ołtarzyk poświęcony Boskiemu Dzieciątku, z napisem 'Jezu, ufam Tobie'. Po powrocie ze szpitala, Edwin Antonio umieścił nad nim wizerunek papieża Wojtyły, do którego żywił ogromną pobożność, od momentu, kiedy mógł go zobaczyć z bliska. Prowadząc wraz z żoną firmę ochroniarską, podczas wizyty duszpasterskiej Jana Pawła II na Kostaryce w marcu 1983 roku, służył jako jego ochroniarz. 

W tych dniach cały kraj był poruszony, przygotowując się do udziału w beatyfikacji Jana Pawła II, która 1 maja 2011 r. miała być transmitowana na żywo w telewizji i, za pośrednictwem telebimów, na narodowym stadionie sportowym, gdzie urządzono modlitewne czuwanie.

Ceremonia miała rozpocząć się na Placu Świętego Piotra o 10 rano, kiedy na Kostaryce była 3 w nocy. Floribeth, otępiała od leków, prosiła Boga, aby nie pozwolił jej zasnąć. Z łóżka widziała ekran telewizyjny, obok którego umieściła okładkę dziennika kostarykańskiego La Nación, z zamieszczoną fotografią papieża Wojtyły z dnia jego wyboru, przedstawiającą go z rozłożonymi ramionami w geście udzielania błogosławieństwa całemu światu. Na początku uroczystości, „patrząc na to zdjęcie papieża, zwróciłam się do niego i powiedziałam, z wielką wiarą, dokładnie te słowa: Wstaw się u Boga, bo nie chcę umierać, i pomóż mi wyzdrowieć. Przez cały czas trwania mszy czuwałam i dopiero po jej zakończeniu zasnęłam”. 

Kobieta kontynuuje: 'Po przebudzeniu się, o godzinie dziewiątej rano, skierowałam oczy na zdjęcie papieża i przeżegnałam się. Nagle, ku mojemu zdziwieniu, z wzrokiem nadal utkwionym w jego oblicze, usłyszałam w moim sercu, jakby jego głos, który mówił do mnie: „Wstań, nie lękaj się”. Byłam oszołomiona i miałam wrażenie, że jego ręce, pokazane na fotografii na okładce, podniosły się od dołu ku górze, w geście przynaglającym mnie do powstania. Wstałam z łóżka, jak wzywał Ojciec Święty, i poszłam do kuchni, gdzie był mój mąż, który powiedział do mnie ze zdziwieniem: 'Co ty tutaj robisz?'. Odpowiedziałem mu, że doświadczałam w tym momencie wielkiego pokoju serca, że czułam się fizycznie bardzo dobrze. Nie miałam jednak dość odwagi, aby opowiedzieć mu, co mi się stało kilka minut wcześniej. Bałam się, że mnie uzna za szaloną”. 

Od tego momentu Floribeth nie miała żadnych problemów. Nowe badanie neurologiczne i kolejne dwa badania rezonansu magnetycznego, przeprowadzone 11 listopada 2011 i 16 maja 2012, wykazały całkowity spontaniczny zanik tętniaka, z odtworzeniem się normalnego drzewa naczyniowego, co pozwalało również wykluczyć obecność stanów zakrzepowych w miejscu poprzedniego tętniaka. Jednocześnie badanie miąższu mózgu pokazało oznaki jego niedokrwienia i skurczu naczyń krwionośnych spowodowanych wylewem krwi do mózgu. Dalsze analizy, badanie obrazowe z tętnicy szyjnej i rezonans magnetyczny czaszki, 17 i 18 października 2012 r., potwierdziły uzdrowienie, z całkowitym brakiem neurologicznych deficytów.

Artykuł Saverio Gaeta w Credere, z dn. 21 lipca 2013