Relikwie Jana Pawła II

Historia przekazania

Przekazanie relikwii błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II odbyło się w piątek, 12 sierpnia 2011 r., o godzinie 7:10, w Krakowie, w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, kiedy to ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, podczas uroczystej koncelebry, przekazał na ręce ks. proboszcza Stanisława Drewicza relikwie błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II dla kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Warpnie. Relikwią jest krew Błogosławionego. Jest to relikwia klasy pierwszej, najwyższej.

W dokumencie potwierdzającym autentyczność relikwii ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, z dnia 5 sierpnia 2011 r. napisał: z pozdrowieniami i pasterskim błogosławieństwem naszą powagą potwierdzamy autentyczność cząstki z krwią błogosławionego Jana Pawła II umieszczonej w kapsule, by była czczona i ukazywana wiernym.

Pierwsze i najważniejsze słowa wdzięczności wypowiadamy wobec ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego i ks. prof. Henryka Wejmana, bez których pomocy i życzliwości nie byłby obecny wśród nas, w tak cennej relikwii, nasz Umiłowany Rodak.

Wdzięczność naszą kierujemy również na ręce Pana Władysława Kiragi, burmistrza miasta Nowe Warpno, który wraz z mieszkańcami Podgrodzia ofiarował obelisk i pamiatkową tablicę poświęcone Naszemu Papieżowi. Także popiersie błogosławionego Jana Pawła II jest darem Pana Burmistrza.

Wprowadzenie relikwii

Wprowadzenie relikwii błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II odbyło się w piątek 29 czerwca 2012 roku. Msza święta była sprawowana pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego Andrzeja Dzięgi. W wygłoszonym słowie ks. Arcybiskup podkreślił wyjątkowość tego wydarzenia. Podkreślił, iż obecność relikwii Krwii błogosławionego Jana Pawła II jest dla parafii szczególnym wyróżnieniem i zaproszeniem do odnowy życia w duchu Ewangelii Jezusa Chrystusa.
Po uroczystej Eucharystii w procesji przeniesiono relikwie Błogosławionego do specjalnie wybudowanej kaplicy.